Medium_159

Lohan Ratwatte
53 years old

Member of Parliament (MP) from the Kandy district

Icon_slfp  Sri Lanka Freedom Party - UPFA

 

Overall Rank

#208

Participated in parliament

24Times

Topics participated in

5Topics

 

Overall score and rank by topic category

Topic Category Rank
Home and Foreign Affairs (7.15)
Rank #169
Governance, Security and Rights (1.51)
Rank #188
Economy and Infrastructure (4.67)
Rank #192

 

Top 3 ranking sub-topics

Topic Rank
Youth Affairs (7.45)
Rank #19
Sports (21.52)
Rank #22
General Administration (3.31)
Rank #110



Good - Points more than 70

Average - Points 30 - 69

Poor - Points less than 30

 

Learn more

 

How is this calculated? How do we rank MPs? What data do we analyse?

If you want answers, please refer our FAQs.



 

Topics participated in Rank
Youth Affairs (7.45)
Rank #19
Sports (21.52)
Rank #22
General Administration (3.31)
Rank #110
Economic Development (12.12)
Rank #119
Finance (4.7)
Rank #187


Topics not participated in Rank
Agriculture (0.0)
None
Education (0.0)
None
Children / Women / Elders Rights (0.0)
None
Environment (0.0)
None
Foreign Affairs (0.0)
None
Health (0.0)
None
Trade & Industry (0.0)
None
Justice (0.0)
None
Labour (0.0)
None
Local Government & Provincial Councils (0.0)
None
Media (0.0)
None
National Heritage / Culture (0.0)
None
Parliamentary Affairs (0.0)
None
Petroleum, Power & Energy (0.0)
None
Transport (0.0)
None
Social Services (0.0)
None
Accountability (0.0)
None
Human Rights (0.0)
None
Tourism (0.0)
None
Religion (0.0)
None
Reconciliation / National Integration (0.0)
None
Land (0.0)
None
Fisheries (0.0)
None
Disaster Management (0.0)
None
Internal Security (0.0)
None
Public Administration (0.0)
None
Good Governance (0.0)
None
Parliamentary Appreciations (0.0)
None
Livestock (0.0)
None
Postal & Telecommunication Services (0.0)
None
Science, Technology & Research (0.0)
None
Water Supply and Drainage (0.0)
None
Rural Affairs (0.0)
None
Plantation Industries (0.0)
None
Construction & Housing (0.0)
None
Resettlement (0.0)
None
Ports and Aviation (0.0)
None

 

 

 

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
231-12 (2014-11-17) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Sports Page 17.0
230-6 (2014-10-30) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 80.0
230-2 (2014-10-25) Petitions Page 6.0
228-3 (2014-08-07) Petitions Page 5.0
227-1 (2014-07-08) Petitions Page 92.0
227-1 (2014-07-08) Petitions Page 92.0
226-2 (2014-06-04) Petitions Page 6.0
222-9 (2013-12-11) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Youth Affairs Page 35.0
222-9 (2013-12-11) Expunged Statement Page 35.0
221-7 (2013-11-28) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 80.0
221-7 (2013-11-28) Expunged Statement Page 80.0
216-7 (2013-03-21) Point of Order - Technical / Procedural General Administration Page 52
216-7 (2013-03-21) Point of Order - Technical / Procedural Page 52
213-15 (2012-12-07) Disruptive Contribution Page 68
213-15 (2012-12-07) Disruptive Contribution Page 68
213-14 (2012-12-06) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Sports Page 106
213-14 (2012-12-06) Disruptive Contribution Page 68
213-14 (2012-12-06) Point of Order - Other Page 68
213-14 (2012-12-06) Point of Order - Other Page 37
213-14 (2012-12-06) Disruptive Contribution Page 86
213-14 (2012-12-06) Point of Order - Other Page 44
212-05 (2012-11-14) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Economic Development Page 86
212-05 (2012-11-14) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Economic Development Page 87
208-8 (2012-05-25) Oral Contribution General Administration Page 54

Latest 50 activities are shown here.


 

 

Personal

 

Date Of Birth: 1964-06-22
Gender: male

 

Education

 

School: St. Thomas' College - Kollupitiya, Trinity College - Kandy
Undergraduate:
Postgraduate:

 

Terms in parliament

 

Duration Party or Coalition
2010-04-22 to present Sri Lanka Freedom Party, UPFA,

 

 

 

No data available

 

 

 

 

No data available

 

 



comments powered by Disqus