Medium_164

Mangala Samaraweera
63 years old

Minister - Foreign Affairs from the Matara district

Icon_unp  United National Party - NDF

 

Overall Rank

#88

Participated in parliament

80Times

Topics participated in

12Topics

 

Overall score and rank by topic category

Topic Category Rank
Governance, Security and Rights (51.79)
Rank #32
Home and Foreign Affairs (23.65)
Rank #89
Economy and Infrastructure (13.46)
Rank #126

 

Top 3 ranking sub-topics

Topic Rank
Human Rights (52.9)
Rank #3
Justice (56.84)
Rank #13
Media (30.67)
Rank #21



Good - Points more than 70

Average - Points 30 - 69

Poor - Points less than 30

 

Learn more

 

How is this calculated? How do we rank MPs? What data do we analyse?

If you want answers, please refer our FAQs.



 

Topics participated in Rank
Human Rights (52.9)
Rank #3
Justice (56.84)
Rank #13
Media (30.67)
Rank #21
Land (42.51)
Rank #21
Foreign Affairs (25.17)
Rank #22
Fisheries (16.18)
Rank #32
Internal Security (2.5)
Rank #46
Accountability (7.44)
Rank #79
Finance (20.41)
Rank #80
Labour (2.74)
Rank #107
Trade & Industry (1.17)
Rank #108
General Administration (1.45)
Rank #144


Topics not participated in Rank
Economic Development (0.0)
None
Agriculture (0.0)
None
Education (0.0)
None
Children / Women / Elders Rights (0.0)
None
Environment (0.0)
None
Health (0.0)
None
Local Government & Provincial Councils (0.0)
None
National Heritage / Culture (0.0)
None
Parliamentary Affairs (0.0)
None
Petroleum, Power & Energy (0.0)
None
Sports (0.0)
None
Transport (0.0)
None
Social Services (0.0)
None
Tourism (0.0)
None
Religion (0.0)
None
Reconciliation / National Integration (0.0)
None
Disaster Management (0.0)
None
Public Administration (0.0)
None
Good Governance (0.0)
None
Parliamentary Appreciations (0.0)
None
Livestock (0.0)
None
Postal & Telecommunication Services (0.0)
None
Science, Technology & Research (0.0)
None
Water Supply and Drainage (0.0)
None
Rural Affairs (0.0)
None
Plantation Industries (0.0)
None
Youth Affairs (0.0)
None
Construction & Housing (0.0)
None
Resettlement (0.0)
None
Ports and Aviation (0.0)
None

 

 

 

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
232-11 (2015-02-20) Follow up question - Response Foreign Affairs Page 8.0
232-11 (2015-02-20) Written Question - Response Foreign Affairs Page 7.0
232-11 (2015-02-20) Core Statement Human Rights Page 26.0
232-11 (2015-02-20) Follow up question - Response Foreign Affairs Page 7.0
232-11 (2015-02-20) Follow up question - Response Foreign Affairs Page 7.0
232-9 (2015-02-18) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Fisheries Page 39.0
232-4 (2015-02-02) Adjournment Motion - Oral Contribution Justice Page 22.0
230-7 (2014-10-31) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 48.0
228-2 (2014-08-06) Adjournment Motion - Oral Contribution Foreign Affairs Page 39.0
226-6 (2014-06-18) Core Statement Human Rights Page 73.0
226-6 (2014-06-18) Core Statement Human Rights Page 73.0
226-5 (2014-06-17) Core Statement Human Rights Page 47.0
226-5 (2014-06-17) Core Statement Justice Page 43.0
226-5 (2014-06-17) Core Statement Human Rights Page 47.0
226-4 (2014-06-06) Oral Contribution Justice Page 43.0
226-4 (2014-06-06) Expunged Statement Page 77.0
226-4 (2014-06-06) Adjournment Motion - Oral Contribution Media Page 76.0
226-4 (2014-06-06) Expunged Statement Page 82.0
226-4 (2014-06-06) Adjournment Motion - Oral Contribution Media Page 76.0
224-12 (2014-04-24) Oral Contribution General Administration Page 40.0
224-12 (2014-04-24) Expunged Statement Page 74.0
224-12 (2014-04-24) Point of Order - Other Page 35.0
224-5 (2014-03-18) Oral Contribution General Administration Page 24.0
222-14 (2013-12-18) Expunged Statement Page 31.0
222-14 (2013-12-18) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 27.0
222-14 (2013-12-18) Expunged Statement Page 28.0
222-2 (2013-12-03) Expunged Statement Page 22.0
222-2 (2013-12-03) Expunged Statement Page 23.0
222-2 (2013-12-03) Expunged Statement Page 23.0
222-2 (2013-12-03) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Land Page 21.0
222-2 (2013-12-03) Expunged Statement Page 26.0
221-6 (2013-11-27) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 44.0
221-6 (2013-11-27) Expunged Statement Page 44.0
220-3 (2013-10-24) Oral Contribution Justice Page 28.0
220-3 (2013-10-24) Expunged Statement Page 29.0
220-3 (2013-10-24) Expunged Statement Page 29.0
220-3 (2013-10-24) Expunged Statement Page 30.0
219-10 (2013-10-10) Adjournment Motion - Oral Contribution Justice Page 39.0
219-10 (2013-10-10) Expunged Statement Page 44.0
219-10 (2013-10-10) Expunged Statement Page 43.0
219-10 (2013-10-10) Expunged Statement Page 44.0
219-10 (2013-10-10) Expunged Statement Page 43.0
219-10 (2013-10-10) Expunged Statement Page 44.0
219-10 (2013-10-10) Expunged Statement Page 43.0
219-01 (2013-08-06) Written Question - Follow up question / Contribution Accountability Page 99
217-01 (2013-05-21) Adjournment Motion - Oral Contribution Human Rights Page 111
217-01 (2013-05-21) Expunged Statement Page 118
214-7 (2013-01-24) Follow up question - Response Labour Page 8
214-5 (2013-01-22) Expunged Statement Page 39
214-5 (2013-01-22) Expunged Statement Page 41

Latest 50 activities are shown here.


 

 

Personal

 

Date Of Birth: 1956-04-21
Gender: male

 

Education

 

School: Royal College,Colombo
Undergraduate: Fashion and Textile Design at the prestigious Central St. Martins in London BA (Hon)
Postgraduate:

 

Terms in parliament

 

Duration Party or Coalition
2010-04-22 to present United National Party, NDF,

 

 

 

No data available

 

 

 

 

No data available

 

 



comments powered by Disqus