Medium_044

Naveen Dissanayake
48 years old

Minister - Tourism from the Nuwara Eliya district

Icon_slfp  Sri Lanka Freedom Party - NDF

0112552058

 

Overall Rank

#148

Participated in parliament

23Times

Topics participated in

10Topics

 

Overall score and rank by topic category

Topic Category Rank
Governance, Security and Rights (19.29)
Rank #108
Economy and Infrastructure (13.39)
Rank #127
Home and Foreign Affairs (7.03)
Rank #170

 

Top 3 ranking sub-topics

Topic Rank
Parliamentary Affairs (51.42)
Rank #19
Local Government & Provincial Councils (24.29)
Rank #36
Labour (15.4)
Rank #62



Good - Points more than 70

Average - Points 30 - 69

Poor - Points less than 30

 

Learn more

 

How is this calculated? How do we rank MPs? What data do we analyse?

If you want answers, please refer our FAQs.



 

Topics participated in Rank
Parliamentary Affairs (51.42)
Rank #19
Local Government & Provincial Councils (24.29)
Rank #36
Labour (15.4)
Rank #62
Economic Development (29.95)
Rank #63
Trade & Industry (13.56)
Rank #66
Public Administration (19.0)
Rank #67
Accountability (6.68)
Rank #80
Parliamentary Appreciations (4.62)
Rank #88
Education (8.26)
Rank #102
Finance (12.41)
Rank #128


Topics not participated in Rank
Agriculture (0.0)
None
Children / Women / Elders Rights (0.0)
None
Environment (0.0)
None
Foreign Affairs (0.0)
None
Health (0.0)
None
Justice (0.0)
None
Media (0.0)
None
National Heritage / Culture (0.0)
None
Petroleum, Power & Energy (0.0)
None
Sports (0.0)
None
Transport (0.0)
None
Social Services (0.0)
None
Human Rights (0.0)
None
Tourism (0.0)
None
Religion (0.0)
None
Reconciliation / National Integration (0.0)
None
Land (0.0)
None
Fisheries (0.0)
None
Disaster Management (0.0)
None
Internal Security (0.0)
None
Good Governance (0.0)
None
General Administration (0.0)
None
Livestock (0.0)
None
Postal & Telecommunication Services (0.0)
None
Science, Technology & Research (0.0)
None
Water Supply and Drainage (0.0)
None
Rural Affairs (0.0)
None
Plantation Industries (0.0)
None
Youth Affairs (0.0)
None
Construction & Housing (0.0)
None
Resettlement (0.0)
None
Ports and Aviation (0.0)
None

 

 

 

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
232-6 (2015-02-06) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 40.0
231-8 (2014-11-12) Petitions Page 5.0
231-8 (2014-11-12) Petitions Page 5.0
230-6 (2014-10-30) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 52.0
223-8 (2014-02-19) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Trade & Industry Page 55
222-14 (2013-12-18) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Public Administration Page 44.0
222-14 (2013-12-18) Point of Order - Other Page 53.0
222-10 (2013-12-12) Petitions Page 5.0
222-5 (2013-12-06) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Education Page 58.0
221-6 (2013-11-27) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 83.0
220-2 (2013-10-23) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Economic Development Page 55.0
219-10 (2013-10-10) Expunged Statement Page 61.0
219-10 (2013-10-10) Adjournment Motion - Oral Contribution Parliamentary Affairs Page 60.0
216-6 (2013-03-20) Disruptive Contribution Parliamentary Affairs Page 46
215-6 (2013-02-21) Oral Contribution Parliamentary Appreciations Page 39
213-13 (2012-12-05) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Labour Page 61
213-9 (2012-11-29) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Local Government & Provincial Councils Page 72
213-2 (2012-11-20) Point of Order - Technical / Procedural Page 63
212-6 (2012-11-15) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Accountability Page 65
212-6 (2012-11-15) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Economic Development Page 63
212-6 (2012-11-15) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Economic Development Page 64
212-6 (2012-11-15) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Accountability Page 65
208-1 (2012-05-08) Petitions Page 88

Latest 50 activities are shown here.


 

 

Personal

 

Date Of Birth: 1969-09-09
Gender: male
Profession: Lawyer

 

Education

 

School: Royal College - Colombo
Undergraduate:
Postgraduate:

 

Terms in parliament

 

Duration Party or Coalition
2010-04-22 to present Sri Lanka Freedom Party, NDF,

 

 

Telephone: 0112552058

 

 

 

No data available

 

 



comments powered by Disqus