Medium_3158

P. Rajathurai
52 years old

Member of Parliament (MP) from the Nuwara Eliya district

Icon_slfp  Sri Lanka Freedom Party - NDF

 

Overall Rank

#134

Participated in parliament

22Times

Topics participated in

12Topics

 

Overall score and rank by topic category

Topic Category Rank
Governance, Security and Rights (24.26)
Rank #93
Economy and Infrastructure (12.64)
Rank #132
Home and Foreign Affairs (11.66)
Rank #144

 

Top 3 ranking sub-topics

Topic Rank
Social Services (42.08)
Rank #12
Construction & Housing (28.91)
Rank #17
Public Administration (35.18)
Rank #37



Good - Points more than 70

Average - Points 30 - 69

Poor - Points less than 30

 

Learn more

 

How is this calculated? How do we rank MPs? What data do we analyse?

If you want answers, please refer our FAQs.



 

Topics participated in Rank
Social Services (42.08)
Rank #12
Construction & Housing (28.91)
Rank #17
Public Administration (35.18)
Rank #37
Children / Women / Elders Rights (23.46)
Rank #38
Land (21.61)
Rank #46
Local Government & Provincial Councils (14.9)
Rank #52
Health (7.19)
Rank #63
Parliamentary Appreciations (5.57)
Rank #80
Justice (8.72)
Rank #100
Finance (14.16)
Rank #115
Education (0.14)
Rank #140
General Administration (1.24)
Rank #149


Topics not participated in Rank
Economic Development (0.0)
None
Agriculture (0.0)
None
Environment (0.0)
None
Foreign Affairs (0.0)
None
Trade & Industry (0.0)
None
Labour (0.0)
None
Media (0.0)
None
National Heritage / Culture (0.0)
None
Parliamentary Affairs (0.0)
None
Petroleum, Power & Energy (0.0)
None
Sports (0.0)
None
Transport (0.0)
None
Accountability (0.0)
None
Human Rights (0.0)
None
Tourism (0.0)
None
Religion (0.0)
None
Reconciliation / National Integration (0.0)
None
Fisheries (0.0)
None
Disaster Management (0.0)
None
Internal Security (0.0)
None
Good Governance (0.0)
None
Livestock (0.0)
None
Postal & Telecommunication Services (0.0)
None
Science, Technology & Research (0.0)
None
Water Supply and Drainage (0.0)
None
Rural Affairs (0.0)
None
Plantation Industries (0.0)
None
Youth Affairs (0.0)
None
Resettlement (0.0)
None
Ports and Aviation (0.0)
None

 

 

 

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
232-11 (2015-02-20) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Health Page 53.0
232-10 (2015-02-19) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Justice Page 60.0
231-16 (2014-11-21) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 31.0
231-11 (2014-11-15) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Local Government & Provincial Councils Page 35.0
231-9 (2014-11-13) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 69.0
230-6 (2014-10-30) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 60.0
229-3 (2014-09-23) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Construction & Housing Page 38.0
228-3 (2014-08-07) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Land Page 56.0
227-4 (2014-07-11) Oral Contribution General Administration Page 5.0
227-2 (2014-07-09) Adjourrnment Question Finance Page 71.0
224-1 (2014-03-04) Petitions Page 91.0
224-1 (2014-03-04) Petitions Page 91.0
222-15 (2013-12-19) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Construction & Housing Page 58.0
222-9 (2013-12-11) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Public Administration Page 52.0
221-6 (2013-11-27) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 94.0
218-2 (2013-07-10) Bill / Regulation / Order - Administration Education Page 30
217-02 (2013-05-22) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Page 53
213-13 (2012-12-05) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Public Administration Page 50
213-12 (2012-12-04) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Social Services Page 74
213-4 (2012-11-22) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Children / Women / Elders Rights Page 25
213-4 (2012-11-22) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Children / Women / Elders Rights Page 27
209-11 (2012-07-06) Oral Contribution Parliamentary Appreciations Page 46

Latest 50 activities are shown here.


 

 

Personal

 

Date Of Birth: 1967-03-26
Gender: male

 

Education

 

School:
Undergraduate: Sri lanka Law College
Postgraduate:

 

Terms in parliament

 

Duration Party or Coalition
2010-04-22 to present Sri Lanka Freedom Party, NDF,

 

 

 

No data available

 

 

 

 

No data available

 

 



comments powered by Disqus