Medium_pandu

Pandu Bandaranayake
54 years old

Member of Parliament (MP) from the Gampaha district

Icon_slfp  Sri Lanka Freedom Party - UPFA

011-2850093

 

Overall Rank

#185

Participated in parliament

20Times

Topics participated in

5Topics

 

Overall score and rank by topic category

Topic Category Rank
Home and Foreign Affairs (11.07)
Rank #146
Governance, Security and Rights (1.51)
Rank #188
Economy and Infrastructure (3.12)
Rank #205

 

Top 3 ranking sub-topics

Topic Rank
Water Supply and Drainage (18.39)
Rank #25
Health (19.85)
Rank #27
Accountability (9.8)
Rank #76



Good - Points more than 70

Average - Points 30 - 69

Poor - Points less than 30

 

Learn more

 

How is this calculated? How do we rank MPs? What data do we analyse?

If you want answers, please refer our FAQs.



 

Topics participated in Rank
Water Supply and Drainage (18.39)
Rank #25
Health (19.85)
Rank #27
Accountability (9.8)
Rank #76
Trade & Industry (4.73)
Rank #102
Education (3.93)
Rank #118


Topics not participated in Rank
Economic Development (0.0)
None
Agriculture (0.0)
None
Children / Women / Elders Rights (0.0)
None
Environment (0.0)
None
Finance (0.0)
None
Foreign Affairs (0.0)
None
Justice (0.0)
None
Labour (0.0)
None
Local Government & Provincial Councils (0.0)
None
Media (0.0)
None
National Heritage / Culture (0.0)
None
Parliamentary Affairs (0.0)
None
Petroleum, Power & Energy (0.0)
None
Sports (0.0)
None
Transport (0.0)
None
Social Services (0.0)
None
Human Rights (0.0)
None
Tourism (0.0)
None
Religion (0.0)
None
Reconciliation / National Integration (0.0)
None
Land (0.0)
None
Fisheries (0.0)
None
Disaster Management (0.0)
None
Internal Security (0.0)
None
Public Administration (0.0)
None
Good Governance (0.0)
None
Parliamentary Appreciations (0.0)
None
General Administration (0.0)
None
Livestock (0.0)
None
Postal & Telecommunication Services (0.0)
None
Science, Technology & Research (0.0)
None
Rural Affairs (0.0)
None
Plantation Industries (0.0)
None
Youth Affairs (0.0)
None
Construction & Housing (0.0)
None
Resettlement (0.0)
None
Ports and Aviation (0.0)
None

 

 

 

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
231-16 (2014-11-21) Petitions Page 6.0
231-11 (2014-11-15) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Health Page 63.0
231-1 (2014-11-03) Petitions Page 90.0
227-8 (2014-07-25) Petitions Page 9.0
227-8 (2014-07-25) Petitions Page 9.0
227-8 (2014-07-25) Petitions Page 9.0
224-9 (2014-04-08) Follow up question - Response Trade & Industry Page 11.0
224-9 (2014-04-08) Follow up question - Response Trade & Industry Page 11.0
224-9 (2014-04-08) Follow up question - Response Trade & Industry Page 11.0
224-9 (2014-04-08) Written Question - Response Trade & Industry Page 10.0
224-7 (2014-03-20) Adjournment Motion - Oral Contribution Education Page 60.0
223-9 (2014-02-20) Petitions Page 3
222-16 (2013-12-20) Petitions Page 6.0
222-16 (2013-12-20) Petitions Page 6.0
222-16 (2013-12-20) Petitions Page 6.0
222-11 (2013-12-13) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Health Page 55.0
219-04 (2013-08-21) Adjournment Motion - Oral Contribution Water Supply and Drainage Page 63
218-04 (2013-07-12) Written Question - Response Accountability Page 27
213-4 (2012-11-22) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Health Page 47
213-4 (2012-11-22) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Health Page 48

Latest 50 activities are shown here.


 

 

Personal

 

Date Of Birth: 1962-10-31
Gender: male

 

Education

 

School: D.S. Senanayake College - Colombo
Undergraduate: (Diploma - Electronics) Brighton University, UK
Postgraduate: (Diploma - Agriculture) India

 

Terms in parliament

 

Duration Party or Coalition
2010-04-22 to present Sri Lanka Freedom Party, UPFA,

 

 

Telephone: 011-2850093
Office address: Old Kottawa Road,Nawinna,Maharagama

 

 

 

No data available

 

 



comments powered by Disqus