Medium_144

Sudarshani Fernandopulle
57 years old

Member of Parliament (MP) from the Gampaha district

Icon_slfp  Sri Lanka Freedom Party - NDF

 

Overall Rank

#109

Participated in parliament

38Times

Topics participated in

12Topics

 

Overall score and rank by topic category

Topic Category Rank
Home and Foreign Affairs (21.48)
Rank #98
Governance, Security and Rights (20.22)
Rank #106
Economy and Infrastructure (14.96)
Rank #115

 

Top 3 ranking sub-topics

Topic Rank
Health (27.08)
Rank #16
Internal Security (57.0)
Rank #17
Children / Women / Elders Rights (33.21)
Rank #23



Good - Points more than 70

Average - Points 30 - 69

Poor - Points less than 30

 

Learn more

 

How is this calculated? How do we rank MPs? What data do we analyse?

If you want answers, please refer our FAQs.



 

Topics participated in Rank
Health (27.08)
Rank #16
Internal Security (57.0)
Rank #17
Children / Women / Elders Rights (33.21)
Rank #23
National Heritage / Culture (23.9)
Rank #25
Agriculture (20.56)
Rank #48
Social Services (0.92)
Rank #49
Transport (13.79)
Rank #49
Fisheries (8.41)
Rank #54
Finance (18.91)
Rank #87
Parliamentary Appreciations (4.5)
Rank #89
General Administration (3.52)
Rank #106
Economic Development (9.45)
Rank #128


Topics not participated in Rank
Education (0.0)
None
Environment (0.0)
None
Foreign Affairs (0.0)
None
Trade & Industry (0.0)
None
Justice (0.0)
None
Labour (0.0)
None
Local Government & Provincial Councils (0.0)
None
Media (0.0)
None
Parliamentary Affairs (0.0)
None
Petroleum, Power & Energy (0.0)
None
Sports (0.0)
None
Accountability (0.0)
None
Human Rights (0.0)
None
Tourism (0.0)
None
Religion (0.0)
None
Reconciliation / National Integration (0.0)
None
Land (0.0)
None
Disaster Management (0.0)
None
Public Administration (0.0)
None
Good Governance (0.0)
None
Livestock (0.0)
None
Postal & Telecommunication Services (0.0)
None
Science, Technology & Research (0.0)
None
Water Supply and Drainage (0.0)
None
Rural Affairs (0.0)
None
Plantation Industries (0.0)
None
Youth Affairs (0.0)
None
Construction & Housing (0.0)
None
Resettlement (0.0)
None
Ports and Aviation (0.0)
None

 

 

 

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
232-7 (2015-02-07) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 39.0
232-1 (2015-01-20) Bill / Regulation / Order - Administration Page 61.0
231-18 (2014-12-12) Petitions Page 10.0
231-18 (2014-12-12) Petitions Page 10.0
231-11 (2014-11-15) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Health Page 58.0
231-6 (2014-11-10) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 16.0
231-2 (2014-11-04) Adjournment Motion - Oral Contribution Health Page 100.0
231-1 (2014-11-03) Petitions Page 90.0
230-2 (2014-10-25) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 81.0
227-6 (2014-07-23) Petitions Page 6.0
227-6 (2014-07-23) Petitions Page 6.0
227-5 (2014-07-22) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Agriculture Page 51.0
226-5 (2014-06-17) Petitions Page 7.0
225-1 (2014-05-06) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Transport Page 134.0
223-8 (2014-02-19) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Health Page 33
222-16 (2013-12-20) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 47.0
222-11 (2013-12-13) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Health Page 60.0
222-7 (2013-12-09) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Children / Women / Elders Rights Page 41.0
222-2 (2013-12-03) Petitions Page 5.0
222-1 (2013-12-02) Point of Order - Technical / Procedural Page 165.0
221-7 (2013-11-28) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 71.0
221-1 (2013-11-21) Point of Order - Technical / Procedural General Administration Page 165.0
220-5 (2013-11-05) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Fisheries Page 53.0
219-8 (2013-10-08) Petitions Page 10.0
219-8 (2013-10-08) Petitions Page 10.0
219-8 (2013-10-08) Petitions Page 10.0
219-7 (2013-09-04) Petitions Page 6.0
219-7 (2013-09-04) Petitions Page 6.0
217-11 (2013-06-21) Oral Contribution Parliamentary Appreciations Page 40
217-08 (2013-06-18) Bill / Regulation / Order - Administration Social Services Page 40
215-1 (2013-02-06) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Internal Security Page 126
214-7 (2013-01-24) Adjournment Motion - Oral Contribution Children / Women / Elders Rights Page 88
214-1 (2013-01-08) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Economic Development Page 142
214-1 (2013-01-08) Petitions Page 83
213-4 (2012-11-22) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Internal Security Page 68
212-3 (2012-11-10) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution Finance Page 87
209-1 (2012-06-05) Petitions Page 84
208-2 (2012-05-09) Bill / Regulation / Order - Debate Oral Contribution National Heritage / Culture Page 77

Latest 50 activities are shown here.


 

 

Personal

 

Date Of Birth: 1960-10-29
Gender: male

 

Education

 

School: Anne Marry Convent, Negambo (Gampaha)
Undergraduate: Faculty of Medicine, University of Colombo,MBBS
Postgraduate: La Trobe University/Australia

 

Terms in parliament

 

Duration Party or Coalition
2010-04-22 to present Sri Lanka Freedom Party, NDF,

 

 

 

No data available

 

 

 

 

No data available

 

 



comments powered by Disqus